BCAC | CONTRIBUTED PEOPLE’S CHOICE: Jeffrey A. Jakub's watercolor of a wet Times Square titled "Kaleidoscopic" takes the inaugural Dr. William E. Kidd People's Choice Award in the Beaufort County Arts Council's 49th-annual juried Fine Arts Show. The award, sponsored by Hester Anne Kidd and her family in honor of her husband, is chosen by ballots cast by visitors to the exhibit.
BCAC | CONTRIBUTED
PEOPLE’S CHOICE: Jeffrey A. Jakub's watercolor of a wet Times Square titled "Kaleidoscopic" takes the inaugural Dr. William E. Kidd People's Choice Award in the Beaufort County Arts Council's 49th-annual juried Fine Arts Show. The award, sponsored by Hester Anne Kidd and her family in honor of her husband, is chosen by ballots cast by visitors to the exhibit.

Archived Story

Jakub takes multiple awards at Fine Arts Show

Published 6:41pm Saturday, October 26, 2013

Jeffrey A. Jakub’s “Kaleidoscope” took the People’s Choice Award (Dr. William E. Kidd Award) and the best-in-show award at the Beaufort County Arts Council’s 49th-annual Fine Arts Show.

Jakub is an artist based in Washington.

The following is a list of art-show winners.

Best Entry from Beaufort County (Margaret Hodges Hackney Award) “Great Blue Heron” by Doug Alvord, Washington.

Best Landscape in Watercolor (Richard W. Tripp Award) “On The Edge” by Robert A. Taylor, Chocowinity.

Best Entry that Expresses the River as a Valuable Asset (PTRF Award) “Shoreline/Fall” by Don Miller, Blounts Creek.

The Young Ones Award (Best Entry from an Emerging Artist age 35 and under, given by Richard and Judy Young) “God Is Grace” by Shenavery Cherry, Greenville.

Pottery Award (Irene Glover Forbes Award)

“Granny Basket” by Carolyn Sleeper, Washington.

Textile Award (Franke K. Rumley Award) “Googling Greenville” by Debbie McCullough, Winterville.

The Garden World (Washington Garden Club Members’ Memorial Award, given by the Washington Garden Club) “Lily Pond” by Pat Boyd, Washington.

The People Prize (Best Entry in any media depicting a person or people – given by Harold and Louise Lane) “Chess Men” by Terry Rossenfelder, Wilmington.

East Carolina Wildfowl Guild Award (Best entry depicting Eastern North Carolina Wildlife) “Country Estate” by Bailey Phelps, Jamesville.

The Mark and Suzette Bardill Puchase Awards

“Mulberry Natural Edge Bowl” by Carter Deaton, Bath; “The Boss” by Pete Hickey, Winterville;

“Sea Havens (Summer Heat)” by Dwight Stone, Wilson;  “On The Edge” by Robert A. Taylor, Chocowinity.

Graphics/opened mixed

First place

Dan Wilson, New Bern – “Icon to a Tree-Goose Creek”

Second place

Ruth Heppler, New Bern – “Fresh Veggies”

Third place

Elizabeth Darrow, Wilmington, – “Fledglings”

Honorable mentions

Douglas Alvord, Washington – “Osprey at Blount’s Creek”

Brenda Haislet, Washington – “Morning Pages”

Dan Wilson, New Bern – “Meandering Trail – Goose Creek”

Oils and acrylics

First place

Adam Beeby, Goldsboro – “Ordinary Day Petition”

Second place

Melissa Manning-Moore, Washington, – “Letting Go”

Third place

Harrell Van Bunch, Winterville – “The Home Place”

Honorable mentions

Walter Gray Alligood, Wintervile – “Waterfront”

M. L. Barbani, Washington – “Still Life/Wine & Cheese”

Adam Beeby, Goldsboro – “Secret Life of the Sun”

Brenda Bennett, Bridgeton – “Gran Pa’s Bucket”

John Groesser, Grimesland – “Just ‘Pier’ Fun”

John Hanley, New Bern – “Cool Repose”

Ruth Heppler, New Bern – “Fruit & Flowers”

Beverly Lasher, Chocowinity – “Flamingo Mingle”

Dorothy McLennan, Scotland Neck – “Checking Out the Competition”

Susan Owens, Roper – “‘Oyster Roast”

Terry Rosenfelder, Wilmington, – “‘An Evening with Paco”

Nancy Ruth Scoble, Washington, – “Winter Light”, “Studio Window”

Gary Ray Woolard, Washington – “Pulling the Weight”

Kay G. Woolard, Washington – “Fields of Yellow”

Three-dimensional

First place
Robert Jones, Snow Hill – “Jay’s Toy”

Second place

Jason Daniels, Ocracoke – “Fly Away”

Third place

Mary Dementev, Snow Hill – “Optical Evolution”

Honorable mentions

Maureen Davis, Washington – “Grapefruit Moon”

Richard Heiser, Castle Hayne – “Broad Axe Box”, “Untitled”

Valerie P. Lynch, Greenville – “Orkney”

Carolyn R. Sleeper, Washington – “Octopus Bowl”

Dottie Anne Walker, Washington – “Melon Hand Bag”

Watercolors

First place

Jeffrey A. Jakub, Washington – “Blonde”

Second place

Gale Champion, Washington – “Just Fishin’”

Third place

Ranae Rogerson, Goldsboro – “Blackeyed Susans”

Honorable mentions

Jerry Bradley, Chocowinity – “The Coon Hunter”

Gale Champion, Washington – “Hidden Beauty”

Jean Dexter, Oriental – “Sculptural Woodland”

Renee Dumont, Oriental – “Reflections”

Lou Everett, Greenville, “Botanical Poppy II”

Pete Hickey, Winterville – “Rafter Square”

Pat Holscher, Washington – “Dressed to the Nines”

Carol Mann, Chocowinity – “All in a Row”

Verena J. Murvin, Newport – “Sweet Dreams”

Carolyn Parsons, Chocowinity – “Feed Me Honey”

Bailey Phelps, Jamesville – “Country Estate”

Dwight Stone, Wilson, – “Sea Havens (Summer Heat)”

Editor's Picks

Pay raise proposal leaves too many questions

On April 5, Gov. Pat McCrory announced his proposal for an average 5-percent pay raise for teachers, as well as larger bonuses across the board, ... Read more

Higher expectations required

It’s time to vote again. Today represents a monumental day in which all citizens can exercise their right to vote. Many don’t. Primaries often have ... Read more